عذرخواهی پلیس چین از پزشک فقید افشاگر کرونا

به گزارش وبلاگ بام شهر، پلیس استان هوبی مرکز شیوع ویروس کرونا از توبیخ پزشک فقیدی که برای نخستین بار در 30 دسامبر 2019 (9 دی 1398) شیوع ویروس کرونا را در شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی نموده بود عذرخواهی کرد.

عذرخواهی پلیس چین از پزشک فقید افشاگر کرونا

به گزارش وبلاگ بام شهر به نقل از ایرنا، لی ون لیانگ یک چشم پزشک چینی بود که در بیمارستان شهر ووهان فعالیت می کرد او پیش از آنکه این ویروس به طور گسترده در این شهر شایع گردد، نسبت به سرایت یک ویروس ناشناخته که بعدا کووید 19 نامیده شد، هشدار داده بود.

او یک ماه و نیم قبل پس از آنکه به کرونا مبتلا شد، جانش را از دست داد در چین از او با عنوان قهرمان یاد می گردد قهرمانی که پس از شش هفته حالا پلیس چین بابت بدرفتاری با او عذرخواهی نموده است پدر این پزشک پیش تر خواستار عذرخواهی پلیس چین از این پزشک شده بود.

زمانی که دکتر لی و بعضی از همکارانش موضوع شیوع کرونای جدید را به وسیله فضای مجازی به اطلاع عموم رساندند، پلیس منطقه آنها را توبیخ کرد که نباید با این گونه شایعه پراکنی ها باعث هراس عمومی شوند پلیس بعدا کوشش کرد که نامه توبیخ این پزشک را امحا کند در این نامه دکتر لی به انتشار شایعات متهم شده بود و بر اساس آن می توانست مورد مجازات قرار گیرد.

قبل از آنکه مردم شناختی از کرونا داشته باشند، این پزشک 34 ساله در روز 30 دسامبر 2019 اولین هشدارها را صادر کرد او به وسیله شبکه های اجتماعی این پیغام را به مردم رساند و از یک ویروس مرموز مشابه ویروس مهلک سارس اطلاع داد او البته این پیغام ها را در ابتدا به صورت شخصی ارسال می کرد اما طبیعی بود که به تدریج عموم مردم می توانستند از آنها آگاهی پیدا نمایند.

تلویزیون چین گزارش نموده است چند روز بعد، ماموران پلیس در ایستگاه جونگ نانلو در استان هوبی مرکز شیوع کرونا او را به صورت موقت بازداشت نموده نامه توبیخش را صادر و یک ساعت بعد آزاد کردند.

لی که روز دهم ژانویه به محل کار بازگشته بود تا بیماران را مداوا کند بتدریج دچار علایم ویروس کرونا شد او سرفه می کرد و تب داشت انتها روز بیستم ژانویه آزمایش او مثبت اعلام شد و پس از چند روز جانش را از دست داد.

گزارش ها حاکی است دو نفر از افسرانی که این پزشک را توبیخ نموده بودند تنزل رتبه گرفته اند پلیس البته می گوید که بعضی از اطلاعاتی که این پزشک به آنها اشاره نموده بود، در آن موقع به هیچ وجه نشانه ای از یک خطر عظیم نداشت و اطلاعات با شرایط زمانی مطابقت نداشت، اما می توانست بهتر با مساله برخورد گردد و مساله واکنش سریعتر نیز مد نظر قرار گیرد.

بسیاری از مردم چین و حتی رسانه های دیگر کشورها از این پزشک با عنوان قهرمان ملی یاد می نمایند او نشان داد نظام بهداشتی چین کم و کاستی هایی دارد او کسی بود که حقیقت را به مردم گفت.

اکنون پلیس استان هوبی با انتشار بیانیه ای از خانواده این پزشک قهرمان پوزش خواسته و برخورد با وی را ناصحیح توصیف نموده و به اعضای خانواده وی نیز غرامت پرداخت نموده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "عذرخواهی پلیس چین از پزشک فقید افشاگر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عذرخواهی پلیس چین از پزشک فقید افشاگر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید