کرونا بی بی سی را رسوا کرد

به گزارش وبلاگ بام شهر، بحران کرونا به لحاظ همه گیری و نیز تقدم و تأخر درگیر کردن کشور ها به گونه ای رقم خورد که امکان مقایسه مواضع افراد، دولت ها و رسانه های مختلف را پیرامون کرونا در کشور های مختلف فراهم آورد.

کرونا بی بی سی را رسوا کرد

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری وبلاگ بام شهر، یکی از رسانه هایی که درگیری کرونا به رسوایی سیاست زدگی و دروغ پراکنی آن بسیار کمک کرد، بی بی سی فارسی بود. کرونا اول در ایران اعلام شد و بعد در اروپا و امریکا؛ چرخش مواضع بی بی سی فارسی و وبلاگ بام شهرش در این مدت، مورد اشاره و اعتراض کاربران مجازی و رسانه های ایرانی قرار گرفت.

6 اسفند 98 زمانی که حسین باستانی تیتر چرا این تعداد از مسئولان حکومت ایران کرونا گرفته اند؟ را برای مطلب خود در مورد ابتلای معاون وزیر و کننده مجلس ایران به کرونا، انتخاب و آن را برای همکارانش در بی بی سی فرستاد، تصور نمی کرد یک ماه بعد، خبر ابتلای بالاترین مقام دولت انگلیس به کرونا تیتر رسانه های جهان شود و وزیر بهداشت انگلیس هم کرونا بگیرد و به مادرش هم منتقل کند.

روشن بود که حسین باستانی نمی تواند همان نتیجه ای را که برای ابتلای مقامات میانی ایران نوشته است، برای ابتلای مقامات عالیرتبه انگلیسی هم بنویسد. چه آنکه بی بی سی فارسی گرچه در عنوان و زبان و خط فارسی است، اما به لحاظ سیاست گذاری ها، مرکز استقرار و منبع مالی یک رسانه انگلیسی محسوب می شود.

رسانه ای انگلیسی که از سر دلسوزی! دولت بریتانیا برای مردم ایران، بخش فارسی پر و پیمانی دارد. ماجرای بی بی سی، اما به همین گزارش مغرضانه ختم نشد. بی بی سی فارسی طبق روال همه اتفاقات ناگوار در ایران، به شدت بر حجم اخبار خود افزود، مردم را نسبت به آمار های رسمی و اطلاعاتی که از جانب دولت دریافت می کنند، بی اعتماد کرد و در نتیجه بخشی از ایرانیان که اخبار خود را از بی بی سی می گیرند عملا توصیه های مقامات ایران برای مصون ماندن از کرونا را اجرایی نکردند.

از سویی دیگر، اعلام اولین مورد کرونا از شهر مذهبی قم، این فرصت را در اختیار بی بی سی قرار داد که هر خبری در مورد شیوع کرونا در ایران را با تصویری از حرم حضرت معصومه (س) کار کند و اینگونه اسلام ستیزی را قدم به قدم و در خلال اطلاع رسانی پیرامون یک موضوع بی ربط دنبال کند.

ایران ستیزی، بی اعتماد کردن مردم به مسئولان، اسلام هراسی؛ بی بی سی اهداف دیگری را هم با سانسور هوشمندانه پیگیری کرد. یک روزنامه نگار افغان می نویسد: بی بی سی فارسی تا به امروز هیچ گزارش قابل توجه و مهمی از کمک های بلاوقفه و گسترده چین به کشور های دیگر را نشر نکرده است. چین از معدود کشور هایی است که برای مقابله با کرونا به افغانستان امکانات طبی فرستاد، اما بی بی سی گزارشی در این مورد نشر نکرد. کمک های چین به ایران، پاکستان، هند، کشور های آسیایی، اروپایی، امریکا، کانادا و حتی انگلیس را بی بی سی پوشش خبری نداده است و نمی دهد. چرا؟

بی بی سی تلاش کرد اخبار تصاحب (دزدی) محموله های مبارزه با کرونا توسط دولت های اروپایی برجسته نشود. جمهوری چک محموله ماسک هایی را که چین برای ایتالیا فرستاد، تصاحب کرد؛ ایتالیایی ها محموله موادضدعفونی را که در راستا تونس بود، برای خود دزدیدند؛ آلمانی ها همین اقدام را با محموله های سوئیس و اتریش انجام دادند و امریکا محموله دولت آلمان را دزدید. دزدی دولتی پدیده ای بود که دولت های غربی در جریان کرونا از آن رونمایی کردند!

انتشار یک ویدئو با توضیحات دروغین از غسالخانه قم در بی بی سی بخش دیگری از اعتراضات را متوجه این رسانه کرد. رضا نصری، کارشناس مسائل بین الملل در واکنش به ادعای بی بی سی فارسی در مورد غسالخانه قبرستان قم، در حساب توئیتری خود نوشت: رفتار غیرحرفه ای و غیراصولی بی بی سی فارسی در بحران کرونا در تاریخ روزنامه نگاری ثبت خواهد شد. یک نفر ناشناس، از یک مکان نامعلوم یک ویدئو منتشر و ادعا های بی اساسی پیرامون آن مطرح کرده است. بی بی سی وظیفه خود دیده ادعای او را شواهد بخواند و به میلیون ها مخاطب انتقال دهد!

یکی دیگر از اقدامات بی بی سی مقصر جلوه دادن ایران در شیوع ویروس کرونا به جهان بود! در حالی که آمار های کشور های دیگر از ایران بالاتر و حتی شناسایی اولین مورد کرونا هم در آن کشور ها زودتر از ایران بود، بی بی سی مدام نام ایران را تکرار می کرد. یک آمار که در 14 اسفند 98 منتشر شد، نشان داد که کشور چین بیشترین تعداد مبتلایان به بیماری کرونا را دارد، اما بی بی سی چینی در یک ماه گذشته تنها پنج خبر در این رابطه و بی بی سی عربی هم تنها چهار خبر پیرامون کرونا منتشر کرده اند.

با این وجود بی بی سی فارسی از مجموع 418 پست خود طی دو هفته گذشته 293پست را به اخبار کرونا اختصاص داده است. بی بی سی مشخصا هم خبر هایی را پوشش می داد که می داد که ایران را باعث انتقال ویروس به کشور های مختلف می دانست. در حالی که آن ها ایران را کشوری منزوی می دانستند و روشن نیست اگر ایران منزوی بود، چگونه توانست ویروس را به همه جا منتقل کند!

از مواضع دیگر بی بی سی، مانور روی قرنطینه نشدن شهر های ایران به عنوان یک تصمیم اشتباه بود، اما ناگاه دو دقیقه سخنرانی نخست وزیر خودشان یعنی بوریس جانسون همه مواضع بی بی سی را بر باد داد. او گفت که قرنطینه ای در انگلیس در کار نیست و طبیعتا تعدادی از مردم می میرند. ناگاه ورق در بی بی سی برگشت و دیگر موافق قرنطینه نبودند.

پیش از این ها و در مواردی که فراتر از تفاوت نظرات، برای همه ایرانیان مهم و حیاتی بود، بی بی سی فارسی کوس رسوایی خود را به صدا درآورده و نمونه هایی از جنگ رسانه ای علیه مردم ایران را رقم زده بود که شدیدا مورد اعتراض فعالان مجازی و رسانه های ایران قرار گرفت. تروریست ندانستن عاملان حمله به مردم ایران در بهارستان و حرم امام و نیز رژه اهواز یکی از این موارد بسیار جنجالی بود.

منبع:روزنامه جوان

انتهای پیام/4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "کرونا بی بی سی را رسوا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا بی بی سی را رسوا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید