خبرنگاران تعویق ملاقات سران آسه آن با ترامپ از بیم کرونا

به گزارش وبلاگ بام شهر، تهران- خبرنگاران- خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد نشست سران آسه آن با رییس جمهوری آمریکا که قرار بود در این کشور برگزار گردد، به خاطر بیم از شیوع کرونا به تعویق می افتد.

خبرنگاران تعویق ملاقات سران آسه آن با ترامپ از بیم کرونا

خبرگزاری رویترز بامداد شنبه در تارنمای رسمی خود نوشت دو مقام مطلع آمریکایی گفته اند ملاقات سران اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی (آسه آن) با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که قرار بود 14 مارس (24 اسفندماه) در لاس وگاس برگزار گردد، قرار است به دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق بیافتد.

رویترز اشاره ای به تاریخ بعدی برگزاری این ملاقات نکرده است.

ترامپ در آبان ماه که به دلیل سرگرم بودن به فعالیت های انتخاباتی و مخمصه استیضاح، در اجلاس رهبران آسه آن در بانکوک شرکت نکرده بود، برای جبران این فرصت از دست رفته، رهبران این نهاد آسیایی را برای نشستی ویژه به آمریکا دعوت کرد.

رابرت اوبراین (Robert OBrien) مشاور امنیت ملی ترامپ به نمایندگی از وی در نشست بانکوک شرکت کرد و دعوتنامه رسمی رییس جمهوری آمریکا را در جمع رهبران آسه آن خواند.

سال گذشته مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا دراین نشست حضور یافت، اما سال جاری علاوه بر اوبرین، ویلبر راس (Wilbur Ross) وزیر بازرگانی ایالات متحده نیز در نشست آسه آن در بانکوک تایلند شرکت داشت.

سی و پنجمین اجلاس سران اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به آسه آن از سوم نوامبر (12 آبان ماه) در بانکوک پایتخت تایلند که سال جاری راهنمایی این بلوک را برعهده داشت، شروع شد و تا روز پنجم نوامبر (14 آبان ماه) با موضوع پیشبرد مشارکت برای رشد پایدار ادامه داشت.

عدم حضور ترامپ در این اجلاس برای دومین سال پیاپی رخ داد و سبب شد بعضی دیپلمات های آسیایی و ناظران منطقه با توجه به کنار کشیدن وی از توافقنامه ترانس پاسفیک در سال 2017، در خصوص بی مسئولیتی بیشتر آمریکا در قبال تعهدات بین المللی هشدار دهند.

واشنگتن در دو سال اخیر از کشورهای دهگانه این اتحادیه خواسته است به طور مستقیم با نفوذ قدرت نظامی و مالی چین در منطقه مقابله نمایند. این پیغام در حالی به کشورهای جنوب شرق آسیا داده شده که حضور نیافتن ترامپ یا وزیر خارجه اش در اجلاس سران بانکوک، اعتماد این کشورها به واشنگتن برای مقابله با مسائل منطقه را به چالش کشید.

مالزی، اندونزی، سنگاپور، فیلیپین، برونئی، میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام و تایلند اعضای دهگانه آسه آن را تشکیل می دهند که از سال 1967 تشکیل شده و این کشورها در بیش از نیم قرن اخیر عمدتاً با ارزهای رایج بین المللی معاملات تجاری گسترده درون منطقه ای را انجام داده اند.

جنوب شرق آسیا با جمعیتی افزون بر 650 میلیون نفر یکی از بازارهای مهم و بالقوه جهانی محسوب می گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تعویق ملاقات سران آسه آن با ترامپ از بیم کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تعویق ملاقات سران آسه آن با ترامپ از بیم کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید