مقالات بین المللی دردی از جامعه و مسائل صنعت ما درمان نمی کند

به گزارش وبلاگ بام شهر، عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: شاخص های ارزیابی انتشار مقالات بین المللی کمتر به کاربردی بودن محتوا و مرتبط بودن آن با مسائل صنعت و جامعه توجه دارد، این در حالی است که ما نیازمند ارتباط بین علم و جامعه هستیم.

مقالات بین المللی دردی از جامعه و مسائل صنعت ما درمان نمی کند

مهدی جعفری ندوشن عضو هیات علمی دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ بام شهر در خصوص افت کمی و کیفی مقالات علمی در کشور گفت: بخشی از کاهش تعداد مقالات پژوهشگران ایرانی در انتشارات بین المللی (ISI) به واسطه تحریم ها رخ داده است. مجلات خارجی بسیاری مواقع از پذیرش مقالات نویسندگان ایرانی به بهانه هایی همچون مقاله خارج از حیطه موضوعی مجله است، امتناع می نمایند. سردبیران این مجله ها گاهی صراحتاً اعلام می نمایند که به دلیل تحریم ها مایل یا قادر به آنالیز مقالات و پذیرش آنها نیستند. حتی موضوعات صرفاً علمی و غیرمتربط با تحریم ها نیز در بسیاری از موارد با این واکنش ها روبرو می شوند.

وی اضافه کرد: البته از سال های گذشته راه چاره هایی برای این موضوع اندیشیده شده است. مثل پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC)؛ منتهی تعداد انتشارات در پایگاه های بین المللی همچنان به عنوان یک شاخص کمّی مرجع، مورد توجه قرار گرفته است.

نقش دانشگاه در حل مسائل جامعه

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در خصوص کیفیت مقالات گفت: از نظر کیفی شاخص هایی که معمولا در ارزیابی های رسمی مورد توجه قرار می گیرد، شاخص هایی مثل ارجاعات و ضریب تأثیر است. بنابراین توجه پژوهشگران در اغلب موارد، به این شاخص ها و رویت پذیری مقاله محدود می گردد و کمتر به کاربردی بودن محتوا و مرتبط بودن آن با مسائل صنعت و جامعه توجه می گردد. اینجاست که باید به نقش دانشگاه در حل مسائل جامعه توجه کرد.

سازوکارها و فرایندهایی برای مسائل صنعت و جامعه

جعفری اعلام کرد: اگر صنعت و جامعه از دانشگاه بخواهد که مسائل کشور را حل نماید و سازوکارها و فرایندهایی هم برای این موضوع تعریف گردد، تولیدات علمی شکل دیگری به خود می گیرند. با اینکه اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه ها از سال های گذشته در کشور شناخته شده و روش هایی هم برای بهبود آن مطرح شده است، اما این موضوع هنوز با چالش همراه است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "مقالات بین المللی دردی از جامعه و مسائل صنعت ما درمان نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقالات بین المللی دردی از جامعه و مسائل صنعت ما درمان نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید