نخست وزیر جدید عراق بعد از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی، معرفی می گردد

به گزارش وبلاگ بام شهر، ائتلاف الفتح در مجلس عراق، موعد معرفی نامزد نخست وزیری جدید را پس از برگزاری تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی در روز آدینه آینده اعلام نمود.

نخست وزیر جدید عراق بعد از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی، معرفی می گردد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بام شهر، عبدالامیر تعیبان نماینده ائتلاف الفتح در مجلس عراق با اشاره به اینکه هنوز فراکسیون های سیاسی بر سر معرفی نامزد نخست وزیری عراق توافق نهایی ننموده اند، موعد معرفی این نامزد را اظهار داشت.

تعیبان در گفت وگو با خبرگزاری رسمی عراق (واع) شرح داد: پرونده انتخاب نخست وزیر آینده، پس از تظاهرات روز 24 ژانویه (آدینه - 4 بهمن)، نهایی خواهد شد.

تعیبان پیشتر نیز گفته بود که ائتلاف البناء، به عنوان فراکسیون بزرگتر مجلس عراق، به دنبال انتخاب نامزدی است که کلیه ویژگی های مطلوب تظاهرات کنندگان از جمله استقلال، عدم دو تابعیتی و برخورداری از تجارب مدیریتی را داشته باشد.

از سوی دیگر، سید عمار الحکیم رئیس جریان حکمت ملی و نوری المالکی رئیس ائتلاف دولة القانون، یکشنبه (دیروز) طی نشستی به آنالیز جدیدترین تحولات سیاسی در عراق از جمله پرونده تشکیل دولت انتقالی پرداختند.

بر اساس این گزارش، دو طرف بر اهمیت سرانجام کار دولت پیشبرد امور به دلیل محدود بودن اختیاراتش و در نتیجه عدم توانایی آن در خدمات رسانی به شهروندان تاکید کردند و خواهان نخست وزیری فردی مستقل، شایسته، دارای کارنامه ای شفاف و توانمند در اداره مرحله آینده کشور و تدارک برای انتخابات زودهنگام شدند.

مقتدی الصدر رهبر جریان الصدر عراق سه شنبه - 14 ژانویه، مردم کشورش را به برگزاری تظاهرات میلیونی در محکومیت حضور نظامیان آمریکایی در آدینه آینده (24 ژانویه- 4 بهمن) فراخواند و با بیان اینکه آمریکا، آسمان عراق و حاکمیت آن را نقض نموده ، خطاب به مردم عراق گفت: عراق شما را به فریاد می خواند، سستی و کوتاهی نکنید و به فریادش برسید.

این فراخوان با استقبال گروه های سیاسی و مردمی مختلف در عراق همراه شد. مختار الموسوی نماینده ائتلاف البناء در مجلس عراق دیروز درباره جدیدترین گزینه های پیشنهادی این ائتلاف برای نخست وزیری شرح داد و سه گزینه برای نخست وزیری مطرح است که عبارتند از: علی شکری مشاور رئیس جمهور، محمد توفیق علاوی و یک شخصیت نظامی و شکری بیش از سایران بخت تصدی پست نخست وزیری را دارد.

این نماینده عراقی گفت: آنچه در شرایط کنونی از اهمیت زیادی برخوردار است، مسئله انتخاب نخست وزیر و پیامدهای حضور آمریکا و تظاهرات قریب الوقوع ضدآمریکایی است و پس از این تظاهرات و پیامدهای آن ، یکی از این سه شخصیت را برای تصدی پست نخست وزیری معرفی خواهیم کرد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "نخست وزیر جدید عراق بعد از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی، معرفی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر جدید عراق بعد از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی، معرفی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید