شرایط نگران کننده مصرف آب در پایتخت

به گزارش وبلاگ بام شهر، معاون آب و فاضلاب و معاون وزیر نیرو گفت: یکی از نگرانی های اصلی ما مصرف بیش از حد آب شرب خانگی با توجه به شیوع بیماری کروناست.

شرایط نگران کننده مصرف آب در پایتخت

به گزارش وبلاگ بام شهر، قاسم تقی زاده خامسی در گفت وگو با وبلاگ بام شهر، گفت: با اشاره به میزان بارندگی ها در کشور خوشبختانه تا به امروز میزان بارندگی در کشور 13 درصد کاهش داشته است که نسبت به سال گذشته در درازمدت 51 سال 24 درصد افزایش داشته است و حجم بارش اول مهر تا پایان 17 فروردین معادل 397.175 میلیارد مترمکعب است.

او ادامه داد: همچنین استان های اردبیل، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد کاهش بارندگی و بقیه استان ها افزایش بارندگی گزارش شده است و همچنین اختلاف سال آبی جاری نسبت به سال گذشته کمترین بارندگی که حدود 40 درصد در استان های خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، لرستان و ایلام به دلیل گزارش نشدن سیلاب سال گذشته طبعا کاهش داشته است.

خامسی اضافه کرد: بنابراین در استان های هرمزگان، سیتان و بلوچستان، کرمان و فارس به دلیل سیلاب سال گذشته میزان حوزه آبریزی مناسب گزارش شده است.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: تا امروز، استان لرستان با یک هزار و 76 میلی متر بارندگی پربارش ترین استان کشور و سیستان و بلوچستان با 71 میلی متر بارندگی کم بارش ترین استان کشور است.

  • بازگشایی آب زاینده رود به روی کشاورزان

تقی زاده خامسی اضافه کرد: علی رغم اینکه سد زاینده رود در استان اصفهان 40 درصد پر شده است، ولی به دلیل رفاه کشاورزان از 15 فروردین آب رودخانه به روی کشاورزان تا نیمه اول خرداد باز است.

او اظهار داشت: در حال حاضر این رودخانه 350 میلیون متر مکعب آب را برای کشاورزان استان تامین می کند. خوشبختانه امروز سیلاب مناسبی از هیرمند وارد کشور شد که حجم آن حدود 2400 متر مکعب در ثانیه است.

او ادامه داد: در حال حاضر این سیلاب از طریق 2 رودخانه سیستان و پریان استان سیستان و بلوچستان وارد کشور شده است که این آب به سمت چاه های کشاورزی می رود و این حجم سیلاب قابل کنترل است که امیدواریم امسال این استان شرایط مناسبی در تابستان داشته باشد.

  • مصرف آب در تهران نگران کننده است

تقی زاده خامسی با اشاره به افزایش مصرف آب خانگی گفت: نگرانی اصلی ما مصرف بیش از حد آب شرب خانگی است که با توجه به شیوع بیماری کرونا افزایش پیدا کرده است.

معاون وزیر نیرو اضافه کرد: شستن دست ها این روزها می تواند در شکست کرونا مؤثر است، ولی توصیه ما به هموطنان این است که در هنگام شستشو در مصرف آب خودداری کنند.

او اضافه کرد:برای اولین بار در تهران افزایش 40 درصدی نسبت به مصرف آب گزارش شده است که مردم دقت داشته باشند که پس از اینکه شستن دست ها با مایع دستشویی به اتمام رسید شیر آب را باز کنند چرا که باز نگذاشتن شیر آب به مدت 20 ثانیه می تواند 6 لیتر آب را صرفه جویی دهد.

تقی زاده خامسی ادامه داد: رشد 40 درصدی مصرف آب در این نقطه زمانی نگران کننده است چرا که با نزدیک شدن به فصل گرما و وارد مدار شدن کولرهای آب تأمین آب نگران کننده خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "شرایط نگران کننده مصرف آب در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط نگران کننده مصرف آب در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید