تجلیل از پژوهشگر نخبه گیاه شناسی در کردستان

به گزارش وبلاگ بام شهر، خبرنگاران/کردستان در راستای اجرای طرح ملاقات با مفاخر، جهاددانشگاهی استان کردستان از پیشکسوت و نخبه گیاه شناسی در کردستان تجلیل به عمل آورد.

تجلیل از پژوهشگر نخبه گیاه شناسی در کردستان

تجلیل از مفاخر از برنامه های ویژه ای است که توسط معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی با هدف ارج نهادن به خدمات برجسته چهره های دانشگاهی، علمی و فرهنگی که در قید حیات بوده و هنوز جامعه از خدمات آنها بهره مند است، برگزار می گردد.

این بار مخاطب جهاددانشگاهی مهندس حسین معروفی است که در سال 1337 در روستایی در اطراف شهرستان بوکان به دنیا آمد که تحصیلات خود را در دانشگاه تبریز و بر اساس علاقه در رشته گیاه شناسی ادامه داد.

وی پس از اتمام دوران تحصیلات، به استخدام مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان کردستان درآمد و در شهر سنندج مشغول به فعالیت شد.

معروفی در اوایل استخدامی در بخش جنگل داری مشغول به فعالیت شد و این مهم را تا چند سال ادامه داد و در نهایت تصمیم گرفت تا به دنبال علاقه خود که گیاه شناسی است برود.

این معلم باسابقه که در طول دوران خدمت خود توانست دانشجویان زیادی را پرورش دهد، گفت: زمانی که در این شهر گیاه شناسی را شروع کردم هیچ گونه اطلاعاتی در دست نبود و تنها مجبور بودیم به منابع خارجی که محدود بود مراجعه کنیم.

وی از سختی آن موقع می گفت و ادامه داد: در سال های 67 و 68 تنهایی راهی کوه ها و دشت های کردستان می شدم و انواع گونه های گیاهی را جمع آوری می کردم تا به تمام دنیا ثابت کنم که کردستان سرشار از گونه های گیاهی ناب است.

بلاخره کوشش های معروفی جواب داد و توانست به همراه شاگردانش بیش از دو هزار گونه گیاهی را در کردستان شناسایی کند که این مهم کار بسیار بزرگی بود و موجب شد نام حسین معروفی به عنوان گیاه شناس برتر در کشور مطرح گردد و دکترای افتخاری را به او تقدیم نمایند.

اکنون که 3 سال از بازنشستگی وی نیز می گذرد همچنان مشغول به فعالیت است و با آموزش و هدایت دانشجویانی که به این فعالیت علاقه نشان می دهند همچنان در راه کشف گونه های گیاهی بیشتر کوشش می نماید.

به اعتقاد این پیشکسوت علم و پژوهش گونه های گیاهی همانند ذخایر نفتی یک سرمایه بزرگ است که نباید آن را نادیده گرفت و باید دولت توجه بیشتری به آن داشته باشند.

وی که در کارنامه خود چندین تألیف کتاب در مورد گونه های گیاه دارد، می گوید: گونه های گیاهی گستردگی زیادی دارد، ولی از این میان 59 گونه گیاهی هستند که فقط مختص این آب و خاک است و توانسته ایم آنها را شناسایی کنیم.

لازم به ذکر است: در این ملاقات که با نام تجلیل از مفاخر استان کردستان مطرح است رئیس و جمعی از کارکنان جهاددانشگاهی به همراه چند تن از بنیاد نخبگان استان کردستان حضور داشتند و حسین معروفی را مورد تجلیل قرار دادند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تجلیل از پژوهشگر نخبه گیاه شناسی در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجلیل از پژوهشگر نخبه گیاه شناسی در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید