علاوی و الحلبوسی به توافق رسیدند

به گزارش وبلاگ بام شهر، ایرنا نوشت: پس از تعویق نشست رای اعتماد کابینه در پنجشنبه گذشته به دنبال اختلافات سیاسی جناح های کرد و اهل سنت، خبرهای امروز شنبه حاکی از توافق بین رئیس مجلس و نخست وزیر مکلف عراق دارد.

علاوی و الحلبوسی به توافق رسیدند

یک مقام سیاسی مطلع در این باره از توافق های اولیه میان محمد توفیق علاوی نخست وزیر جدید و مکلف عراق با محمد الحلبوسی رئیس مجلس این کشور برای تصویب کابینه اطلاع داد.

خبرگزاری المعلومه بدون نام بردن از این منبع نوشته است، علاوی در ساعت های گذشته با الحلبوسی ملاقات کرد و در این ملاقات رئیس مجلس سه نام را برای تصدی سه وزارتخانه ارایه داد که نخست وزیر نیز با این درخواست موافق کرد.

این منبع ضمن تاکید بر اینکه الحلبوسی اعضای مجلس را برای تصویب کابینه وزیران علاوی در روز یکشنبه (فردا) قانع نموده است، گفت که علاوی هفت وزارتخانه را به سنی ها اختصاص داده است که سه وزیر را الحلبوسی و چهار وزیر را خود علاوی برای آنها انتخاب می نماید.

همچنین ریاض المسعودی عضو ائتلاف سائرون در مجلس عراق از شروع دور جدیدی از مذاکرات میان علاوی نخست وزیر جدید و فراکسیون های سیاسی مخالف اطلاع داد و گفت: این گفت و گوها به نتیجه رسیده و دولت علاوی فردا رای اعتماد مجلس را کسب خواهد نمود.

خبر امروز خبرگزاری المعلومه درباره توافق حاصل شده میان الحلبوسی و علاوی در حالی است که پیشتر یک منبع نزدیک به رئیس مجلس عراق ، مدعی عدم رای الحلبوسی به دولت علاوی، شده و گفته بود که الحلبوسی با علاوی نخست وزیر جدید عراق اختلاف نظر دارد.

این منبع که نامش فاش نشد ، در گفت و گو با السومریه نیوز این ادعا را مطرح و عنوان نموده بود که با نخست وزیر مکلف از نظر برنامه و اصول اختلاف نظر داریم و در نشست رای اعتماد به دولت او شرکت نمی کنیم و به آن نیز رای نمی دهیم حتی اگر تمام وزارتخانه ها را به ما بدهد.

علاوی آدینه شب گذشته در نامه ای به محمد الحلبوسی خواهان موکول شدن زمان رای اعتماد به کابینه اش به روز یکشنبه شد؛ این جلسه قرار بود امروز (شنبه) برگزار گردد.

جلسه رای اعتماد به کابینه علاوی نخست وزیر مکلف عراق روز پنجشنبه گذشته به علت به حد نصاب نرسیدن مجلس و ادامه اختلاف های سیاسی به شنبه هفته آینده موکول شد.

مجلس عراق ساعت 13 روز پنجشنبه گذشته جلسه ویژه رای اعتماد به کابینه علاوی را برگزار کرد که پس از حدود دو ساعت و نیم رایزنی فشرده در حاشیه جلسه برای حضور فراکسیون ها در نشست رسمی آنالیز صلاحیت وزیران دولت، به سبب اختلافات سیاسی حد نصاب لازم را کسب نکرد.

علاوی، پس از مذاکره با محمد الحلبوسی رئیس مجلس از او خواست برای رایزنی و گفت وگوی بیشتر با مخالفان، نشست رای اعتماد به شنبه موکول گردد.

گروه های مجلسی کُرد و اهل سنت از مخالفان اصلی علاوی و کابینه پیشنهادی وی به شمار می فرایند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "علاوی و الحلبوسی به توافق رسیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاوی و الحلبوسی به توافق رسیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید