ناگفته های حمید استیلی از 2 سال حضور در تیم ملی امید

به گزارش وبلاگ بام شهر، سرمربی تیم ملی فوتبال امید می گوید هیچ گاه برنامه ای برای سرمربیگری در تیم ملی نداشته و به ناچار مجبور به قبول هدایت این تیم شده است.

ناگفته های حمید استیلی از 2 سال حضور در تیم ملی امید

به گزارش وبلاگ بام شهر، تیم ملی فوتبال امید برای چندمین بار متوالی از صعود به المپیک باز ماند و حسرت ایرانی ها برای حضور در این رویداد بین المللی ورزش جهان به 48 سال افزایش یافت.

تیم ملی ایران در راه صعود به المپیک 2020 توکیو، زیر نظر سه مربی مختلف کار کرد و در نهایت با حمید استیلی وارد رقابت های انتخابی شد. تساوی برابر ازبکستان، شکست مقابل کره جنوبی و پیروزی مقابل چین برای صعود به دور بعد بازی ها کافی نبود و یاران استیلی به علت تفاضل گل کم تر از صعود بازماند.

حمید استیلی در گفت وگو با وبلاگ بام شهر، سخنانش را از دوران مدیریت خود در این تیم در آخرین روزهای سال 96 شروع کرد و به تمام اتفاقات کوچک و بزرگ در ایران دوران از جمله کنار رفتن کرانچار، اختلاف نظر با مجیدی و نقدها کارشناسان واکنش نشان داد. در ادامه این مصاحبه را می خوانید:

در آخرین روزهای سال 96 نه به عنوان سرمربی بلکه به عنوان مدیر به تیم ملی امید اضافه شدید که با واکنش مثبتی از سوی جامعه ورزش همراه بود. قصدتان از ورود به این عرصه چه بود؟ آیا قصد مربیگری داشتید؟

- من به عنوان مدیر تیم و مدیرفنی انتخاب شدم. در آن مقطع به مربیگری فکر نکرده بودم و قصدی برای این کار نداشتم. اگر قصد مربیگری داشتم هیچ وقت به عنوان مدیر وارد تیم ملی امید نمی شدم.

به عنوان مدیر تیم، سعی کردم بهترین دوران آماده سازی، پشتیبانی و ... را با توجه به ارتباطاتی که داشتم، فراهم کنم و با برنامه ریزی خوب تیم ملی امید را برای المپیک آماده کنم.

در صحبت هایی که با مسوولان داشتم، آینده نگری کردیم و تیمی جوان را به بازی های آسیایی فرستادیم که آماده المپیک شود. هدف گذاری کردیم و معضلات سالیان قبل از جمله مساله سربازی، در اختیار نگذاشتن بازیکنان توسط باشگاه، ناهماهنگی مسابقات با روزهای فیفا دی و ... را در نظر گرفتیم. شاید یکی از عوامل موفقیت تیم های شرق آسیا همزمانی تقویم مسابقات ملی با مسابقات باشگاهی این کشورهاست.

برای مثال در مسابقات انتخابی المپیک، لیگ ازبکستان و کرجنوبی انتها یافته بود اما ما در کوران مسابقات بودیم. برای تیم های عربی هم تیم ملی امید اولویت بیش تری داشت. در کشور ما این اولویت نبود. باشگاه ها بازیکنان را نمی دادند چون قرارداد داشتند و حق طبیعی خودشان می دانستند که از آن ها استفاده کنند.

این معضلات را در هیات رییسه مطرح کردم و قرار شد باشگاه ها موظف به در اختیار گذاشتن بازیکنان خود شوند. ما با تعامل جلو رفتیم و نمی خواستیم مشکل به وجود آید.

در واقع یکی از مزیت های دوران مدیریت شما این بود که مسائل گذشته مانند اختلاف باشگاه ها و تیم ملی امید بروز نکرد و همه چیز در پشت صحنه کنترل شد.

- تا حدودی توانستیم این مشکل را حل کنیم و تعامل خوبی با باشگاه ها داشتیم. حتی وقتی باشگاهی تماس می گرفت و از ما می خواست که بازیکنی را به علت یک بازی حساس به تیم ملی دعوت نکنیم، با آن ها همکاری می کردیم. سعی کردیم مسائل بزرگ تیم ملی امید را کم تر کنیم.

یکی از مسائل ما انتخاب سرمربی بود که ما کرانچار را آوردیم و برای رفع مسائل او تلاش کردیم.

مسائل او همان مسائل بود که چند سال قبل هم مطرح و منجر به خداحافظی کرانچار شد؟

- مربی خارجی یک سری محاسن و معایب دارد و ما با نهادهای مختلف تعامل کردیم.

کرانچار می دانست که شما مدیر فنی تیم هم هستید؟

- او در جریان بودم. قرار شد من به عنوان مدیرفنی روی عملکرد تیم نظارت کنم اما قصد دخالت نداشتم. با تعامل خوبی پیش رفتیم.

با این حال کرانچار بعد از یک سال از ایران رفت. آیا رفتن او مربوط به مسائل مالی بود یا مسائل دیگری از جمله نتایج تیم ملی هم تاثیر داشت؟

- هم عملکرد تیم ملی و هم مسائل مالی در برکنار کرانچار تاثیر داشت. این موضوعات در کمیته فنی مطرح شد و کمیته فنی و هیات رئیسه رای به جدایی کرانچار داد و او هم با ما تعامل کرد و خیلی خوب از هم جدا شدیم.

پول کرانچار پرداخت شد؟

- به طور کامل پول او را دادیم. کرانچار یک جنتلمن واقعی بود و تعامل خوبی با هم داشتیم.

یکی از موضوعات مهم در دوره مربیگری کرانچار مربوط به بازی های آسیایی جاکارتای اندونزی است. تیم ملی بعد از دو بازی چهار امتیار داشت و می توانست به راحتی تیم انتهای جدول یعنی میانمار را هم شکست دهد اما ایران مقابل میانمار باخت. در آن مقطع این موضوع مطرح شد که تیم ملی قصد داشت با شکست مقابل میانمار در گروه دوم شود و در مرحله بعد به کره جنوبی برخورد نکند اما شکست غیرمنتظره عربستان مقابل کره شمالی، موجب دوم شدن کره ای ها و صدرنشین نشدن و صعود نکردن عربستان شد تا تیم امید باز هم اول شود.

- هیچ وقت چنین چیزی مطرح نشد. ما در بازی انتهای به تیم استراحت دادیم چون می دانستیم در مرحله بعد با تیمی رو به رو خواهیم شد که با جمعی از بازیکنان جوان و باتجربه خود از جمله سون هیونگ مین به مسابقات آمده تا قهرمان شود. به ناچار به تیم استراحت دادیم.

ما تیم زیر 21 سال خودمان را به مسابقات زیر 23 سال بردیم. در نهایت ما سرگروه شدیم و مقابل تیمی به میدان رفتیم که در نهایت قهرمان شد.

بعد از کرانچار، کمیته فنی اصرار کرد که من سرمربی تیم شوم اما گفتم من نمی آیم. من به کار مدیریت تیم ادامه دادم و با نفرات مختلفی مذاکره کردم. ما 5، 6 گزینه مختلف را داشتیم که بعد از مذاکره قبول نکردند. بعد از رفتن کرانچار، با مربیان مختلفی مذاکره شد و حتی مهدی تاج از توافق با گل محمدی خبر داد اما در نهایت این اتفاقات رخ نداد.

- بعد از کرانچار، کمیته فنی اصرار کرد که من سرمربی تیم شوم اما گفتم من نمی آیم. من به کار مدیریت تیم ادامه دادم و با نفرات مختلفی مذاکره کردم. ما 5، 6 گزینه مختلف را داشتیم که بعد از مذاکره قبول نکردند.

اسامی از طرف کمیته فنی مطرح شد؟

- در کمیته فنی درباره اسامی مربیان تصمیم گیری شد و در نهایت من با نفرات مذاکره کردم.

به خاطر زمان کوتاه تا مسابقات انتخابی و شرایط حاکم بر این تیم حاضر به مربیگری نشدند؟ با کدام مربیان مذاکره شد.

- قصد ندارم نام مربیان را بگویم اما شرایطی وجود داشت که قبول نکردند.

در نهایت با فرهاد مجیدی به توافق رسیدید که با مخالفت کمیته ملی المپیک همراه شد.

- نمی دانستیم کمیته ملی المپیک مخالفت دارد. آن ها توقع داشتند در جریان مذاکره قرار بگیرند. اشتباه از ما بود که به آن ها نگفتیم.

انتخاب فرهاد مجیدی تصمیم چه کسی بود؟ کمیته فنی دست روی او گذاشت؟

- ما در شرایطی بودیم که باید مربی انتخاب می کردیم. من خودم با او صحبت کردم و در ادامه مجیدی در کمیته فنی برنامه هایش را تشریح کرد و مورد موافقت اعضاء قرار گرفت.

بعد از شروع همکاری مجیدی با تیم ملی امید، او مدعی شد که شما در کار تیم دخالت می کنید. مجیدی در جریان بود که مدیرفنی تیم هستید؟

- چون الان مربی استقلال است، نمی خواهم به آن دوران بپردازم اما او در جریان این موضوع بود.

چرا مجیدی به انتها کار رسید؟

- نتایجی که تیم گرفت از سوی کمیته فنی تایید نشد. آن ها بر تمرینات تیم ملی هم نظارت داشتند و در نهایت کمیته فنی تصمیم گرفت او در تیم نباشد نه من. البته در همان دوران نمی خواستند او را کنار بگذارند بلکه قصد آوردن یک دستیار خارجی را برای او داشتند اما این اتفاق رخ نداد چرا که فدراسیون توان اضافه کردن دستیار خارجی را نداشت و از نظر مالی در تنگنا بود.

نتایجی که تیم گرفت از سوی کمیته فنی تایید نشد. آن ها بر تمرینات تیم ملی هم نظارت داشتند و در نهایت کمیته فنی تصمیم گرفت مجیدی در تیم نباشد نه من.چرا این بار مربیگری تیم ملی را قبول کردید؟ آیا در قبال تیم احساس دین می کردید؟ مربیگری در تیم هجمه های زیادی علیه شما ایجاد کرد که از ابتدا قصد مربیگری داشتید.

- من ناچار شدم چون از من خواستند. دو ماه به مسابقات مانده بود و کسی نمی توانست تیم را جمع کند و کسی نبود؛ چاره ای نداشتم. خودم را مسوول می دانستم. کمیته فنی اعتقاد داشت کسی به اندازه من از این تیم شناخت ندارد.

بعد از قبول هدایت تیم ملی، خواستار تجدیدنظر در برنامه های تیم ملی امید شدید. چرا این اتفاقات رخ داد؟

- من از روز اول هم با سازمان لیگ صحبت و برنامه ریزی کرده بودم که در فیفادی اردو داشته باشیم و در ژانویه وارد نیم فصل شویم اما شروع دیرهنگام لیگ برتر، تعطیلی مسابقات به علت آلودگی هوا و برخی اتفاقات که در پاییز رخ داد، منجر به فشرده شدن مسابقات شد و من نیاز داشتم که تیم ملی را در زمان بیش تری آماده کنم.

موضوع آماده سازی تیم ملی از نظر جسمانی اهمیت زیادی داشت. در نهایت ما نتوانستیم مدت زمان مورد نیازمان را داشته باشیم و سعی کردیم به جای این که کار بدنسازی انجام دهیم، از بازیکنان استفاده کنیم که در لیگ برتر بیشتر به میدان رفتند.

مجتبی نجاریان، متین کریم زاده، رضا دهقانی، حبیب فرعباسی و ... را به تیم ملی دعوت کردیم که آن ها هم به ما کمک کردند اما مشکل این بود که ما بازی تدارکاتی به اندازه کافی نداشتیم و همین موضوع معضلاتی را به دنبال داشت. بازیکنان ما اولین بازی خود را در مسابقات رسمی انجام دادند. حبیب فرعباسی و شاهین طاهرخانی تا قبل از آن بازی نکرده بودند.

من ناچار شدم (سرمربی تیم ملی شوم) چون از من خواستند. دو ماه به مسابقات مانده بود و کسی نمی توانست تیم را جمع کند و کسی نبود؛ چاره ای نداشتم. خودم را مسئول می دانستم. کمیته فنی اعتقاد داشت کسی به اندازه من از این تیم شناخت ندارد. نقدها بسکمک به ترکیب تیم ملی و تفاوت پست بازیکنان در تیم ملی به نسبت تیم باشگاهی خود وجود داشت.

- می دانم. یکی از موضعات پست امید نورافکن بود. او تقریبا در 95 درصد بازی های ما در دفاع وسط بازی کرد. حتی در مقدماتی هم مدافع تیم ملی بود. ما محدودیت سنی داشتیم. نمی توانستیم از سایر بازیکنان استفاده کنیم. در دفاع وسط معضل داشتیم و او را برای این پست انتخاب کردیم. ما چندین دفاع وسط هم دعوت کردیم اما به جمع بندی رسیدیم که از امید در دفاع وسط استفاده کنیم. با خودش هم صحبت کردم که گفت در این پست راحت است.

حتی در بازی آخر مقابل چین ریسک کردم و امید را به پست هافبک وسط بردم و شاهین طاهرخانی را بدون تجربه بازی به میدان فرستادم. اگر بازی تدارکاتی داشتیم می توانستم این هماهنگی را ایجاد کنم.

منظورتان این است که از قابلیت برخی بازیکنان شناخت نداشتید؟

- قابلیت بازیکنان را می دانستم اما بازی با کره جنوبی و ازبکستان مانند بازی با چین نبود. بازی های سختی داشتیم. امید در دور مقدماتی توانست در دفاع وسط خوب کار کند.

در پست هافبک نیز مهدی خانی را بازی دادیم که از ابتدا در همین پست بازی می کرد و هافبک میانی تیم ما بود.

محمد محبی از پدیده های لیگ برتر بود که در تیم ملی امید کم تر بازی کرد و کاملا با سایر بازیکنان ناهماهنگ بود.

- محبی مقداری مصدومیت داشت. او را در دو بازی نخست با مصدومیت بازی دادیم.

مهدی قائدی چطور؟ او در ترکیب تیم امید کارایی استقلال را نداشت.

- در دور مقدماتی از قائدی در پست هافبک چپ استفاده کردیم اما امسال او را به عنوان مهاجم دوم به میدان فرستادیم. سعی کردیم او همانند پستش در استقلال بازی کند ولی استراتژی دو تیم متفاوت بود. سعی کردیم بر اساس پتانسیلش از او بیش ترین بهره را بکشیم.

هوای گرم و شرجی تایلند روی کارایی بازیکنان ما تاثیر گذاشته بود. اگر کارشناسان کنار ما بودند شرایط را درک می کردند. البته من به نظرات همه احترام می گذارم. ما باید بتوانیم از پتانسیل بازیکنان استفاده کنیم و بدانیم از چه کسی در چه دقایقی استفاده کنیم.

اگر به هفت، هشت ماه قبل برگردیم، به جای انتخاب مجیدی، خودتان پیشنهاد کمیته فنی را قبول می کردید؟

- صد درصد این کار را می کرد و اگر برگردم سرمربی گری تیم ملی را قبول می کردم. اگر می دانستم این اتفاقات رخ می داد، پیشنهاد کمیته فنی را قبول می کردم. دنبال این نبودم که سرمربی باشم اما مجبور شدم این تصمیم را بگیرم و در این صورت از خردادماه تیم را قبول می کردم تا بیش تر با تفکرات خودم کار کند.

ارزیابی خودتان از عملکرد تیم ملی امید چطور است؟

- ایران در سه بازی مرحله گروهی از نظر فنی فوق العاده بالا بود. در آماری که AFC داد، ما در هر سه بازی هم برتر بودیم. در سخت ترین گروه مسابقات بودیم اما بهتر از رقیبان خودمان بازی کردیم. صعود ما هم در گروه یک تفاضل گل کم تر بود.

واقعا بچه های تیم ملی امید باتعصب و غیرت بازی کردند. شکل تیمی و ساختار تیمی باعث شد بازی های قابل قبولی ارائه کنیم. ما سر یک اتفاق صعود نکردیم. تیمی که 60 بار سانتر و 40 شوت می زند و 22 کرنر کسب می کند، از نظر فنی قابلیت بالایی دارد. این آمار و ارقام با بی رحمی با آدم صحبت می کند. از نظر فنی تیم ما فوق العاده خوب بود. می توانستیم به مرحله بعد صعود کنیم و بهتر هم عمل کنیم.

ما سر یک اتفاق صعود نکردیم. تیمی که 60 بار سانتر و 40 شوت می زند و 22 کرنر کسب می کند، از نظر فنی قابلیت بالایی دارد. این آمار و ارقام با بی رحمی با آدم صحبت می کند.یک مقدار کم دقت بودیم اما تمام سعی خودمان را کردیم و کم نگذاشتیم. کادرفنی تا چهار صبح بیدار می ماند و رقیبان را آنالیز می کرد. به این راحتی به میدان نرفتیم که تیم این طور شکل بگیرد. بازیکنان در جریان تدابیر کادرفنی بودند. وقتی گفتم که در دو هفته تیم را آماده کردم، مفسرین تعجیب کرده بودند که چطور این تیم را آماده کردیم.

بعد از دو سال کار کردن در تیم ملی امید، اکنون به عنوان یک فرد باتجربه هستید که شناخت خوبی از اوضاع این تیم دارد. کم و کاستی های این تیم در هر دوره چیست و چرا همیشه این تیم را برای ماه ها رها می کنند؟

- بعد از المپیک همیشه وقفه ای وجود دارد. مهم ترین موضوع این است که ما باید بازیکنان را حفظ کنیم و در قالب تیم ب از آن ها استفاده کنیم. باید برای رده سنی بزرگسالان پشتوانه سازی کنیم. قطعا این بازیکنان در تیم ملی بازی خواهند کرد.

صحبت انتهای ...

- از تمام بازیکنانم به خصوص بازیکنانی که به میدان نرفتند، تشکر می کنم. آن ها فوق العاده خوب و متحد بودند. کادر فنی تمام ایرانی تیم ملی از نظر علمی و اخلافی در سطح بالایی قرار داشت. از کار پزشکی و تدارکات تشکر می کنم. فداسیون فوتبال در حد توان خود به ما کمک کرد و از کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان هم تشکر می کنم که از ما حمایت کردند. سعی کنیم در لحظه شکست احترام ها را حفظ کنیم به همدیگر احترام بگذاریم و با احترام انتقاد کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ناگفته های حمید استیلی از 2 سال حضور در تیم ملی امید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته های حمید استیلی از 2 سال حضور در تیم ملی امید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید